Pięć najbardziej atrakcyjnych wiosek Rossii
Mapa ywiosek Rosji : https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=19BpJjmQoDfhg10Cj5eKBrqY9q4NNTZxf&usp=sharing
1. NAJPIĘKNIEJSZĄ WIEŚ. Wiat (Obwód jarosławski)
Ta Rosyjska głębia znalazła się w troskliwych i kochających rękach. Wioska ma nie tylko swoją stronę internetową (nikogo to nie zaskoczy), ale także mapę atrakcji, możliwość rezerwacji online izb, a nawet własne Centrum Prasowe. Starożytna wioska Kupiecka Vyatskoye znajduje się w regionie Niekrasovsky — jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska i historycznie znaczących obszarów regionu Jarosławia. Można tu łatwo dojechać samochodem z Jarosławia, droga zajmie mniej niż godzinę. Jaka jest cecha Vyatsky i dlaczego został uznany za jedną z najpiękniejszych wiosek w kraju? Wieś Vyatsko to unikalny kompleks urbanistyczny z XVIII-XIX wieku z ponad 50 zarejestrowanymi zabytkami architektury, dawnymi domami kupieckimi i chłopskimi, herbaciarniami i karczmami, przytułkami. Na jego terenie działa 10 muzeów. W Vyatsky odbywa się festiwal „Prowincja-dusza Rosji”. Podczas festiwalu przyjeżdżają tu młodzi muzycy, artyści, rzeźbiarze. W 2015 roku na Festiwalu „Intermuzeum” społeczność muzealna uznała kompleks historyczno-kulturowy „wiat” za najlepsze Muzeum roku w Rosji, przyznając Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu.
2. NAJBARDZIEJ ZABYTKOWA DZIELNICA. Uvek (Obwód Saratowski)
Niewiele osób wie, że w regionie Saratowa można znaleźć obiekty ze wszystkich epok historycznych: od epoki kamienia po Średniowiecze. Te wyjątkowe zabytki sprawiają, że region jest jednym z najbogatszych kulturowo i historycznie w całej przestrzeni Eurazjatyckiej. Jedną z głównych atrakcji regionu jest obecnie Obrzeżna Dzielnica Saratowa, w której od VIII wieku naszej ery jest największym ośrodkiem miejskim Złotej Ordy — Ukek. Dziś odbywa się tu festiwal rekonstrukcji historycznej „jeden dzień z życia średniowiecznego miasta”. W 2016 r. wydarzenie odbędzie się w dniach 2-4 września. Goście zobaczą pracę średniowiecznych rzemieślników, wezmą udział w warsztatach tkania kory brzozy, spróbują łucznictwa i walki na pasach. Na historycznym miejscu zaprezentowanych zostanie kilka głównych lokalizacji: „stawka emira”, „dzielnica rosyjska”, „ambasada Europejska”, „Bazar”. W każdym z nich zostanie odtworzona przeszłość czasów Złotej Ordy.
3. NAJSZCZĘŚLIWSZA WIOSKA. Esso (Kraj Kamczacki)
Dotarcie tutaj nie jest takie łatwe. Wieś Esso znajduje się 600 kilometrów od Pietropawłowska Kamczackiego, na samej granicy tundry. Liczne źródła termalne stworzyły z prostej wsi geotermalny kurort. Zasilają one odkryty przez cały rok basen na Rynku Głównym. Miejscowi twierdzą, że Esso może twierdzić, że jest „najszczęśliwszą wioską”. W końcu takich lasów iglastych jak w Esso nie ma nigdzie indziej na Kamczatce, a Wulkan Ichinsky (3621 M) jest drugim co do wielkości (po wzgórzu Klyuchevskaya) z aktywnych wulkanów Eurazji. Gorące źródła ogrzewają domy i szklarnie, w których rosną ogórki, pomidory, a nawet winogrona! Klimat w Esso jest dramatycznie kontynentalny, więc latem Esso jest najcieplejszym miejscem na Kamczatce, a zimą igła termometru może spaść do -47 °c! Co roku w Esso odbywają się festiwale. Główne wydarzenie odbywa się w ostatnią niedzielę lutego: w tym dniu rozpoczyna się „Beringia” — ekstremalny wyścig psich zaprzęgów.
4. NAJSTARSZA WIEŚ. Warzuga (Obwód murmański)
Warzuga znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Morza Białego i jest uważana za jedną z najstarszych wiosek Półwyspu Kolskiego. Ma prawie 600 lat. Oprócz wieku jego główną atrakcją jest drewniany namiotowy Kościół Zaśnięcia Matki Bożej. Świątynia została wzniesiona w 1674 roku bez jednego gwoździa. I tutaj każdej wiosny łosoś atlantycki wznosi się wzdłuż rzeki-wcześniej był to główny połów mieszkańców wsi. Dziś ruch ryb przyciąga coraz więcej turystów. Ktoś idzie zobaczyć wyjątkowe zjawisko natury, a ktoś łowić ryby – wzdłuż rzeki Warzugi o tej samej nazwie na setki kilometrów rozciągały się obozy dla wędkarzy.
5. NAJSUROWSZA OSADA. Teriberka (Obwód murmański)
Teriberka to mała wioska nad brzegiem Morza Barentsa, która stała się znana na całym świecie po nakręceniu filmu „Lewiatan”. Drugi rok w Teriberk odbywa się festiwal o tej samej nazwie — jest to wyjątkowy eksperyment projektu rozwoju terytoriów „Wielka Ziemia”, który pokazuje, że życie gotuje się nie tylko w dużych miastach. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 12-14 sierpnia. Będzie tu restauracja, w której posiłki będą przygotowywane przez najlepszych szefów kuchni z całej Rosji-i tylko z lokalnych produktów. Odbędą się warsztaty sportów arktycznych. Przedstawienia Teatrów dla dzieci i dorosłych. Otworzą się kluby dyskusyjne. Wszystko to będzie w Teriberk, praktycznie na skraju ziemi. Udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy i partnerzy nie otrzymują honorariów za swoją pracę, wszystko odbywa się na zasadzie dobrowolności i z czystego serca.