To mała miejscowość położona w województwie podlaskim, a dokładniej w powiecie sokólskim. Wioska słynie z wyrobu serów tradycyjną metodą. Ma to związek z rozlokowaniem rannych uczestników bitwy ze Szwajcarii w folwarku Kumiała, który zajmowali się wytwarzaniem żółtego sera z krowiego mleka. Gospodynie z okolic Korycina znają tradycyjne tajniki wytwarzania serów, które przekazywane im były z pokolenia na pokolenie. Ser produkowany jest bez dodatków konserwantów, polepszaczy czy sztucznych dodatków. Naturalnym konserwantem tych produktów jest sól kuchenna. Mleko z których powstaje ser, pochodzi od krów karmionych naturalną paszą. W celu wytworzenia 1kg sera korycińskiego potrzebne jest 10l wysokiej jakości mleka. Koryciński ser należy do listy produktów tradycyjnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymał nagrody
w prestiżowych konkursach takich jak Perła 2004 i Podlaska Marka Roku 2004. Produkt dostępny z różnymi dodatkami np. z miętą, pokrzywą, suszonym pomidorem czosnkiem i bazylią lub rozmarynem.
Sery korycińskie to sery domowe o kształcie pokarbowanej kuli, mają sprężysta strukturę.
W trakcie leżakowania następuje zmiana ich koloru i smaku, proces ten nazywany jest dojrzewaniem, sery nabierają intensywności smakowej. Na smak serów ma wpływ pora roku, w której powstawał. Jest to oczywiście związane z żywieniem krów, które latem głównie jedzą trawę, a zimą – siano.
Produkty można zamówić na stronie internetowej, proces produkcji trwa 3 dni, ser wysyłany jest od razu po zrobieniu. Po otrzymaniu przesyłki, ser jest gotowy do spożycia, ale można także pozwolić mu dojrzeć. W tym celu należy przechowywać go w suchym i chłodnym miejscu. Po rozpakowaniu ser powinniśmy owinąć pergaminem i schować w pojemniku do przechowywania żywności z otworami. Ważne aby nie produkt nie był pozbawiony dostępu do powietrza, ponieważ w ten sposób możemy zahamować naturalny proces dojrzewania.
Ser koryciński prezentowany jest na targach oraz festynach, kontakt z konsumentami sprawia że produkt jest cały czas udoskonalany np. poprzez dodawanie nowych kompozycji smakowych. Producenci liczą się z opiniami i starają się sprostać potrzebom klientów.
Co roku, w ostatni weekend czerwca w Korycinie odbywają się Dni Truskawki, które przyciągają setki turystów. Truskawki są kolejnym produktem z którego słynie miejscowość. Liczne hodowle truskawek to punkty charakterystyczne na mapie gminy Korycin. W czasie imprezy, mieszkańcy oraz goście, mają okazję uczestniczyć w wielu konkursach i koncertach muzycznych. Uczestnicy mogą spróbować wielu regionalnych potraw oraz ciast truskawkowych. W ramach konkursów odbywają się np. truskawkowa rewia mody, konkursy plastyczne dla dzieci, sprawne ręce – czyli prace związane z truskawką, wykonane szydełkiem, haftowane, tkane, rzeźbione lub namalowane.
Źródła zdjęć i informacji:
http://atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turystyczne/korycin-opis-miejscowosci/