Czaple jest to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim w zachodniej części Podgórza Kaczawskiego, nazywana najpiękniejszą wsią tamtego regionu. Niegdyś na tych terenach główną gałęzią gospodarki było pozyskiwanie piaskowca z kamieniołomów na wzniesieniu zwanym Kopką, które po dziś dzień funkcjonuje, jednak na dużo mniejszą skalę. Nawiązując do tradycji sięgającej XIX wieku na terenie starych kamieniołomów powstała wioska nazywana „Wioską piasku i kamienia”.
Turyści odwiedzający wioskę piasku i kamienia mogą przejść się urokliwą ścieżką edukacyjną, stworzoną na terenie dawnych tras wykopaliskowych piaskowców, dzięki czemu mogą na własne oczy zobaczyć widniejąca w skałach historię sięgająca milionów lat. Dla osób lubiących spacery stworzona została także 14 kilometrowa, leśna ścieżka nazywana szlakiem kamiennych krzyży, znajdująca się w lasach Czaplańskich.
Dla grup studyjnych oraz indywidualnych stworzone zostały także gry terenowe, prowadzone w formie aktywnej zabawy, w której uczestnicy mają szanse poznać historię lasów oraz geologii ukrytej w tamtejszych skałach.
Na terenie wsi Czaple, oprócz wioski kamienia i piasku zostało ukryte wiele skrytek geocachingowych, dzięki czemu stały się one powszechnie odwiedzającym miejscem przez miłośników poszukiwania „skarbów”.
Dla młodszych dzieci także stworzono rozmaite gry i zabawy. Dzieci mają okazję wziąć udział w dekorowaniu ramek oraz słoików poprzez użycie piasku. Mogą także uczestniczyć w zabawach polegających na grze terenowej powiązanej z zabawą w archeologa.
Wioska nie bez powodu uważana jest za najpiękniejszą wieś w województwie dolnośląskim. Oprócz spaceru pomiędzy pięknymi kamiennymi skałami możemy podziwiać także Szmaragdowe oczko, które powstało na skutek zalania dawnego wyrobiska. Same czaple oraz wioska piasku i kamienia stają się coraz częściej odwiedzaną atrakcją turystyczną.